Bezmezný svět dětské fantazie se promítl do nové výstavy Slováckého muzea (11. 5. 2023)

Ve spolupráci Slováckého muzea a Základní umělecké školy v Uherském Hradišti vznikla výstava mladých výtvarníků, kteří našli bohatou inspiraci v rozmanitém světě hmyzu. Ten umně přetvářejí do osobité podoby. V malém výstavním sále muzea tak můžeme očekávat díla úchvatné přírodní imaginace! K prvnímu okouzlení vybízí vernisáž ve čtvrtek 18. května v 17 hodin. Výstava s názvem Svět hmyzu potrvá do neděle 16. července.

„Letošní výstava není první formou spolupráce s mladými výtvarníky,“ uvádí kurátorka výstavy Petra Tománková, která s žáky zdejší základní umělecké školy spolupracovala už na výstavě Paul Klee v roce 2022. „Po úspěchu v minulém roce jsme se s pedagogy domluvili i na letošním výstavním programu. Pro mnohé žáky je možnost vystavovat své práce v prostorách muzea velkou příležitostí a většina z nadaných výtvarníků tuto možnost vnímá jako silný vnitřní hnací motor při svém uměleckém projevu,“ dodává Tománková.

Jitka Magdálková, pedagožka Základní umělecké školy, doplňuje, že „na rozdíl od skutečných hmyzích společenství se díky dětské představivosti přeneseme do světa fantazie, na jejímž počátku byla právě prohlídka výstavy Společenský život hmyzu, která děti k tvorbě volně inspirovala“.

Ve vnitřních prostorách malého výstavního sálu se můžete těšit na díla žáků z výtvarných tříd pedagogů Jany Tvrdoňové, Jitky Magdálkové, Hany Klinkovské, Gabriely Milevské, Radmily Doskočilové a Martina Šimčíka. Jsou zastoupeny různé výtvarné techniky a každá třída toto téma rozvinula svým originálním způsobem. Kromě dvourozměrných prací uvidíte také spoustu objektů z keramiky, papíru, textilu a kombinovaných materiálů.

Část výstavy se uskuteční také ve venkovních prostorách – žáci fotografické třídy Marka Malůška vystaví své práce v podloubí budovy Slováckého muzea. Při procházce parkem budete očarováni nejen skutečnou květenou i světem hmyzu, ale také velkými uměleckými díly malých výtvarníků.

Bližší informace:
MgA. Petra Tománková, kurátorka výstavy