Pavel Hirka

Práce s přírodními pletivy – košíkářství
Zlín
* 1958

Pavel Hirka se narodil ve Zlíně, s košíkářským řemeslem se však seznámil až ve svých 52 letech v rámci rukodělného kurzu v Psychiatrické nemocnici v Kroměříži. Další zkušenosti načerpal od košíkářů Jána Zemana ze Staré Turé a Dany Ptáčkové z Morkovic, ale také při setkání s košíkáři z dalších oblastí České republiky, Slovenska nebo nejlepšími pletařskými mistry v rámci světové výstavy košíkářství v polském Nowem Tomyślu v roce 2019. Zdrojem materiálu je mu vlastní prutník, který postupně rozšiřuje. V současnosti pořádá kurzy pro děti, dospělé i postižené. Věnuje se také obnově staré techniky pletení košíků z kořínků borovic, smrku, jedle nebo akátu, kterou studuje na starých artefaktech vyrobených touto technikou v muzeích u nás a na Slovensku.

Mistr tradiční rukodělné výroby Zlínského kraje 2022