Výstava

Karel Prášek, malba

23. 3. – 11. 6. 2023
Galerie Slováckého muzea
Otakarova 103
Uherské Hradiště

Doprovodné akce:
Muzejní noc

Karel Prášek (* 1950), pražský malíř, který v polovině šedesátých let začal studovat na prestižní École Nationale Supérieure des Beaux-Arts v Paříži, poprvé autorsky prezentuje svoje práce v Uherském Hradišti. Ve velkém výstavním sále se veřejnosti představují nejen obrazy ze současného uměleckého snažení tohoto umělce, ale i starší díla mapující zásadní etapy celé tvorby, jejímž častým námětem je krajina, město v abstrahované podobě. Jeho plátna hýří barvami, dost často převažují modré valéry. Pracuje většinou akrylovými barvami Liquitex Acrylique, se kterými se poprvé seznámil v době svých pařížských studií. Tento svůj pracovní materiál, který je vyroben ze směsi pigmentů a syntetické pryskyřice, si nechával již od poloviny sedmdesátých let zasílat z Francie od Jeana Héliona.

Dnes střídavě žije a maluje v Praze a v Božejově v jižních Čechách a občas si zajede i do Francie. Jak sám říká: „V životě jsem měl jedno velké štěstí. A to, že jsem svou výtvarnou pubertu prožíval v místě, kterému se říká kolébka malířství, v Paříži, kde mě nechali poznávat, porovnávat, vybírat si a zkoušet po svém. Vstřebával jsem vše, co se kolem mne dělo. Na Beaux-Arts mě korigovali, ale necítil jsem to jako negativum. Ba naopak. Nemohu zapomenout na pět osob, jež mi daly nejvíc. Rustin, Bocian, Tondue, Singier a Helion. Každý po svém, ze svých zkušeností.“

Karel Prášek vystavuje jak samostatně, v tuzemsku i v zahraničí, tak také společně s Jednotou umělců výtvarných, jejíž je starostou (předsedou) od roku 2018. Stejnojmenná výstava, Jednota umělců výtvarných, je nyní rovněž k vidění ve výstavních sálech Galerie Slováckého muzea. K oběma výstavám byly vydány i katalogy, které je možné si na místě zakoupit.