Jaroslava Kvasničková

Práce se dřevem – truhlářské a stolařské práce, řezbářství a soustružení
Chvalčov
* 1962

Jaroslava Kvasničková se narodila ve Frýdku-Místku. Vystudovala Vysokou školu zemědělskou a nejprve se živila jako programátor. K řemeslu ji přivedlo rodinné zázemí, neboť její dědeček měl ve Chvalčově prodejnu se dřevem. Nejvíce se však naučila od svého otce Jaroslava Janováče, Mistra lidové umělecké výroby, který vyráběl dřevěné nádobí do domácnosti. Pomáhala mu v jeho dílně i s prodejem výrobků a předváděním v muzeích v přírodě. V současnosti vede po otci malou rodinnou firmu zhotovující výrobky ze dřeva nepřetržitě od roku 1976. Kromě kuchyňského náčiní (misky, cukřenky, dvojkořenky, trojkořenky, trdla, války na těsto, vařechy, vařečník, lžíce, vidličky, nožíky a další) vyrábí tradiční dřevěné hračky (káče, vlčky, píšťalky) nebo zvykoslovné předměty (klepače, řehtačky). Katalog a matrice pro výrobu jednotlivých předmětů jsou rodinným dědictvím. Dlouhodobě spolupracuje s Národním muzeem v přírodě – Valašským muzeem v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Práce Jaroslavy Kvasničkové oplývá vysokou kvalitou řemeslného zpracování s důrazem na tradiční sortiment výrobků.

Mistr tradiční rukodělné výroby Zlínského kraje 2023