Jana Juřicová

Práce s textiliemi – bílá výšivka
Vigantice
* 1953

Rod Jany Juřicové pochází ze Zubří, které je známé tradicí jemné bílé výšivky. Vyšívání ji naučila, stejně jako její maminku, babička Františka Holišová (1902–1979), nositelka titulu Mistr lidové umělecké výroby. Po jejím úmrtí začala spolupracovat s Ústředím lidové umělecké výroby a Valašským muzeem v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, kde měla možnost studovat v muzejní sbírce výšivky včetně staršího typu rožnovského vyšívání s použitím stehů, jež zuberská výšivka opustila. Právě starší rožnovský typ bílé výšivky ji svou propracovaností a tvarovým bohatstvím inspiroval pro realizaci vlastních návrhů, které uplatňovala na rozměrných pokrývkách, kapesníčcích nebo dečkách, v současnosti pak převažují menší dekorativní pokrývky rozmanitých tvarů a kapesníčky. Dokonale ovládá velkou škálu stehů tradiční výšivky – plnou, dírkovou, podhazovanou, vytahovanou sítku s mřížkováním a šitou krajku. Práce Jany Juřicové vynikají motivickou bohatostí a precizností zpracování s osobitým tvůrčím vkladem.

Mistr tradiční rukodělné výroby Zlínského kraje 2020
Nositel tradice lidových řemesel 2002