Eva Kašparová

Práce s textiliemi – těžká a lehká krojová krejčovina
Valašská Senice
* 1962

Eva Kašparová žije a pracuje ve Valašské Senici. Na Středním odborném učilišti ve Vizovicích se vyučila dámskou krejčovou pro oděvní družstvo Styl Holešov. Následně pracovala v kožešnictví ve Zlíně a poté v provozovně ve Valašských Kloboukách, kde se poprvé blíže seznámila se šitím krojů. V roce 1994 založila vlastní živnost, v níž se věnuje těžké a lehké krojové krejčovině. Významná je její spolupráce s etnografkou Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně – Muzea luhačovického Zálesí Blankou Petrákovou na historických rekonstrukcích tradičního oděvu z jižního Valašska, Zlínska, Rožnovska a luhačovického Zálesí pro obce, folklorní soubory, skupiny i jednotlivce. Její práce je zastoupena ve sbírkách lidového textilu Muzea jihovýchodní Moravy i stálých obecních expozicích. Eva Kašparová představuje ve svém oboru tvůrkyni vycházející z původních vzorů a dbající na precizní zpracování celku i detailu lidového oděvu.

Mistr tradiční rukodělné výroby Zlínského kraje 2020