- Pro rodiny a děti z Ukrajiny
- Rozvojové projekty
- Ediční činnost
- Konference o věznici
- Věda a výzkum
- Cena Vladimíra Boučka
- Mistr tradiční rukodělné výroby Zlínského kraje
- Nositelé tradice lidových řemesel ze Zlínského kraje
- Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury Zlínského kraje
- Digitální mapa tradiční kultury
- Sbírka kraslic Antonína Václavíka
- Výšivka na výřez z Uherskohradišťska
- Názvosloví etnografických sbírek
- Muzejní spolek
- Společnost přátel slivovice České republiky
- Cyrilometodějské výročí
Stanislava Žabková
* 1932, Praha
Drobné zvykoslovné předměty, práce z těsta – vizovické pečivo
Vizovice
Stanislava Žabková byla od malička maminkou, zaměstnanou v módním salonu Podolská, vedena k ručním pracím. Od útlého věku tak ovládala pletení, háčkování, vyšívání a šití. Absolvovala Sociálně právní školu v Praze a Knihovnickou školu v Brně. Sňatek ji zavedl do Vizovic, kam se natrvalo přestěhovala a více než dvacet pět let pracovala jako vedoucí tamní Městské knihovny.
Z její činnosti vyplývala řada osvětově zaměřených aktivit, po celý svůj život se podílela na pořádání a organizování většiny kulturních akcí města Vizovice, městského kulturního střediska, Kruhu přátel hudby a dodnes je aktivní ve vizovickém Klubu důchodců. Vždy ji zajímala tvořivá rukodělná činnost místních obyvatel, se kterými se každodenně stýkala a od nichž se naučila např. zdobení kraslic, pečení a zdobení perníčků, drátování a hotovení vizovického pečiva. Poslední jmenovaný sortiment ji zaujal nejvíce pro svou nejtypičtější vazbu přímo na město Vizovice a také pro svou originalitu. Proto se rozhodla zmapovat dostupné prameny, zabývající se touto starobylou technologií, které postupně doplňovala rozhovory s pamětníky a žijícími tvůrci.
Po odchodu do penze v roce 1989 se rozhodla zdokonalit svou práci u neprestižnějších lidových tvůrkyň Vizovicka. Od roku 1990 začala pravidelně pořádat besedy a přednášky spojené s předváděním výroby vizovického pečiva a později i společné či samostatné výstavy. Své zkušenosti a umění předává dalším. Vedla vyučovací hodiny a výukové kurzy v Domě dětí a mládeže ve Vizovicích, ve Slavičíně, v Integrované střední škole Vizovice, v Domě kultury Sazovice, v ZŠ Otrokovice či v Dubnici nad Váhom i ve Slováckém muzeu v Uherském Hradišti.
Udržování tradice vizovického pečiva a jeho rozvíjení včetně čistoty tvarosloví, jeho propagaci v regionu, ale i mimo něj, považuje Stanislava Žabková za svůj nejdůležitější cíl.