Tajemství divadelních kostýmů
Aktivní výukové programy pro žáky ZŠ i SŠ, kde se seznámí s realizací divadelních kostýmů a scén, prostřednictvím návrhů výtvarníka Miloše Součka, který dlouhou dobu působil ve Slováckém divadle; žáci si budou moci nakreslit či ve skupinách vytvořit kostým dle svých představ.
Čas: cca 60–90 minut
Propojení předmětů: výtvarná výchova, dramatická výchova, český jazyk/literatura, člověk a společnost.
Účast na programu pro jednu třídu s lektorským vedením je třeba předem objednat.
Vstupné 40 Kč pro jednoho žáka, pedagogický doprovod zdarma.
Informace, objednávky:
Mgr. Kateřina Kamrlová
e-mail: katerina.kamrlova@slovackemuzeum.cz
tel.: 572 552 425, mobil: 734 282 498
Ve středu 28. března se děti s Downovým syndromem ze Základní a Mateřské školy speciální v Uherském Hradišti zúčastnili výukového programu Tajemství divadelních kostýmů, který se uskutečnil ve výstavě Na scénu! Kostýmní a scénické návrhy Miloše Součka pro Slovácké divadlo v hlavní budově Slováckého muzea. Žáčci podle kostýmních návrhů zkoušely určovat pohádkové postavy, pak si se zaujetím poslechly úryvek z pohádky Zlatovláska (jejíž kostým je též ve výstavě) a skvěle zodpověděly všechny otázky. Pak již přišla na řadu vlastní výroba kostýmu, tentokrát princezny, pro který děti s nadšením vybírali barvy krepových papírů, společně spolupracovaly a určovaly jeho vzhled. Na závěr se všichni vyfotili u vybraných realiací kostýmů, kterých je ve výstavě osm.
Ve čtvrtek 12. dubna se žáci 8. a 9. třídy ze ZŠ Tupesy zúčastnili v hlavní budově Slováckého muzea výukového programu Tajemství divadelních kostýmů. Nejprve se seznámili s divadelním zákulisím, vznikem her a realizací divadelních kostýmů a scén, prostřednictvím návrhů výjimečného výtvarníka Miloše Součka. Poté si žáci rozdělení do tří skupin měli možnost vytvořit své vlastní divadelní kostýmy a před ostatními pak prezentovali, co představují a do jaké hry by je zařadili.
Ve středu 18. dubna se žáci 3. třídy ZŠ UNESCO zúčastnili programu k výstavě Na scénu – Tajemství divadelních kostýmů. Při prohlídce výstavy se seznámili s problematikou vzniku divadelních her a poté si všichni společně přečetli pohádku o Zlatovlásce, jejíž realizovaný kostým je ve výstavě také k vidění. Pak již následovala praktická část a skupiny rozdělené na kluky a holky tvořili své vlastní divadelní kostýmy. Kluci vytvořili krále Lepenku a holky královnu z pohádky O Popelce.