o muzeu

mařatické vinohrady

Již od 16. století drželi hradišťští měšťané vinohrady v katastru obce Mařatice, v 17. století jsou zmiňovány vinohrady v Dolní, Prostřední a Dlouhé hoře. V dobách moru zde obyvatelé města hledali útočiště před zhoubnou epidemií. Od 2. poloviny 17. století dochází k výstavbě vinných sklepů, dosahujících délky od 8 do 30 metrů, jejich zvláštností jsou nadstavby určené pro chvíle odpočinku.

Sláva mařatických vinohradů začala upadat po napadení révokazem v letech 1880–1890. Búdy a sklepy přesto dále soužily jako místo nedělních výletů, odpočinku a rozptýlení. Mařatické vinohrady, sklepy a búdy lákaly významné osobnosti. Navštívili je např. hudebníci K. Kreutzer, J. Kubelík, V. Novák, J. Suk, literáti A. Heyduk, A. Jirásek, S. Čech, J. Durych, J. S. Machar, výtvarníci M. Aleš, J. Mánes, A. Slavíček, J. Uprka, A. Frolka, S. Lolek a mnoho dalších.

Nejstarší stavby se nacházejí mezi bývalými měšťanskými sklepy a vinohradními domy, soustředěnými především v Dolní a Dlouhé hoře. Do okruhu lidové architektury pat í vinné búdy v Soví hoře, které představují další z typů vinohradních staveb.

Mezi nejkrásnější patří barokní nadsklepní dům č. p. 247, pocházející z roku 1740, dnes vinárna U Lisu, který je prohlášenou kulturní památkou.

mařatické vinohrady (800x600, 90.87 KB)

Kontakt

Slovácké muzeum v Uherském Hradišti,
příspěvková organizace
Smetanovy sady 179
Uherské Hradiště 686 01
Telefon: 572 556 556, 572 551 370
E-mail: info@slovackemuzeum.cz
Podrobné kontakty

Zřizovatel

www.kr-zlinsky.cz

Partneři

slovacky.denik.czwww.idobryden.czitvs24.czcasradio.czwww.slovacko.czwww.csaduh.czwww.do-muzea.cz www.carte.cz www.sphere.cz www.kudyznudy.cz www.cyril-methodius.eu www.mesto-uh.cz www.seniorpasy.cz www.moravia.tips
Facebook YouTube Odběr novinek RSS akce RSS dokumenty eBadatelna Zlínského kraje