Blanka Ammann

Práce s textiliemi – pletení na rámu
Huslenky
* 1960

Blanka Ammnann (Mikolajková) pochází z Kyjova, ale již v dětství se s rodiči přestěhovala do Rožnova pod Radhoštěm. Během studií na gymnáziu měla možnost v rámci brigád ve Valašském muzeu v přírodě poznat staré textilní techniky. To ovlivnilo i výběr jejího budoucího povolání. Jako pomaturitní studium zvolila konzervátorství na Uměleckoprůmyslové škole grafické v Praze. Bohaté praktické zkušenosti získala ve Valašském muzeu v přírodě a v Muzeu regionu Valašsko ve Vsetíně. Se starobylým způsobem pletení na rámu se seznámila díky dokumentaci práce Františky Šimkové (1893–1983) ze Zděchova, která jako poslední vyráběla čepce zvané zděcháky k valašskému kroji. Pletení na rámu nebo také krosienka spočívá v křížení osnovní nitě pomocí prstů. Vynecháním křížení lze dosáhnout dírek různých velikostí a v kombinaci se dvěma vazbami je možné vytvořit mnoho rozmanitých vzorů. Kromě zhotovení všech původních variant čepců dokázala tuto techniku obohatit o vzory nové, které lze kromě čepců nalézt na punčochách ke krojům, rukavičkách bez prstů, vsadkách do polštářů a moderních doplňcích jako jsou plédy, pásy nebo tašky. Blanka Ammann se tak stala pokračovatelkou staré tradiční textilní techniky, které vtiskává svůj osobitý rukopis.

Mistr tradiční rukodělné výroby Zlínského kraje 2019
Nositel tradice lidových řemesel 2007