výstavy a akce

Ferdiš Duša, grafika

výstava
ze sbírky Slováckého muzea

Termín

  • 11. 2. 2010 – 18. 4. 2010

Vstupné

dle platného ceníku

Místo konání

Galerie Slováckého muzea
Otakarova 103
686 01 Uherské Hradiště

Kontakt

telefon: 572 552 425

Ferdiš Duša (1888–1958, keramik, kreslíř, grafik, malíř, ilustrátor) je zajímavým zjevem v moravském umění. Rodák z Frýdlantu nad Ostravicí už od svého dětství citlivě vnímal specifickou atmosféru severní Moravy, všímal si charakteristických znaků a životního údělu prostých lidí. Jeho touha zachytit viděné do zřetelného a trvalého záznamu, vedla jeho kroky za poznáním a osvojením si výtvarných technik. Už jako sedmnáctiletý se vydal do Prahy a pak dále po Evropě, kde pracoval v různých keramických dílnách, v Berlíně pak soukromě studoval malbu a grafiku u Maxe Slevogta. Po několika letech se vrátil zpět na Moravu, zabýval se keramikou, grafickými technikami, kresbou a malbou. Inspiraci nacházel v důvěrně známém prostředí (doly, hutě, venkov i město), ale zajížděl také na Slovensko. Mezi lety 1928–1955 žil v Praze, byl členem několika výtvarných skupin a spolků (Koliba, Hollar, SVU Brno, Umělecká beseda).

Dušova tvorba je zastoupena v mnoha soukromých i galerijních sbírkách, výjimkou není ani fond Slováckého muzea. Soubor grafických listů volných i tematických cyklů připomíná tohoto autora a je srozumitelným pohledem na jeho celoživotní úsilí. Jednotlivé výjevy jsou baladicky pojaté příběhy nebo také pouhé okamžiky zastaveného času. V záběru grafických technik mu byl nejbližší dřevoryt, v němž vytvořil dílo s nezaměnitelným rukopisem. Většina artefaktů je dnes už považována za historické dokumenty.

Výstava Ferdiše Duši je dobrým připomenutím jeho vkladu do českého umění, výtvarnými záznamy z minulosti a osobitým přístupem k pojednání sociální tematiky.

Pro základní školy nabízíme komentované prohlídky výstavy.

Je třeba si předem domluvit termín.

Mgr. Marie Martykánová
telefon: 572 552 425
mobil: 774 124 016

Kontakt

Slovácké muzeum v Uherském Hradišti,
příspěvková organizace
Smetanovy sady 179
Uherské Hradiště 686 01
Telefon: 572 556 556, 572 551 370
E-mail: info@slovackemuzeum.cz
Podrobné kontakty

Zřizovatel

www.kr-zlinsky.cz

Partneři

slovacky.denik.czwww.idobryden.czitvs24.czcasradio.czwww.slovacko.czwww.csaduh.czwww.do-muzea.cz www.carte.cz www.sphere.cz www.kudyznudy.cz www.cyril-methodius.eu www.mesto-uh.cz www.seniorpasy.cz www.moravia.tips
Facebook YouTube Odběr novinek RSS akce RSS dokumenty eBadatelna Zlínského kraje