Antika. Ke kořenům Evropy
Termín
- 26. 11. 2009 – 14. 3. 2010
Vstupné
Místo konání
Nově otevřená výstava v obou sálech hlavní budovy ve Smetanových sadech je součástí dlouhodobého projektu Slováckého muzea, jehož záměrem je postupně představit zaniklé civilizace. Čtenáři i pravidelní návštěvníci muzea si jistě vzpomenou na výstavy Egypt za vlády faraonů, Aztékové či Veligrad. Tentokrát obrací Slovácké muzeum svoji pozornost ke kolébce Evropy a představuje antické Středomoří, tj. řecky mluvící oblasti (pevninské Řecko, maloasijské a černomořské pobřeží s řeckými městy, ostrovy v Egejském moři a tzv. Velké Řecko na jihu Apeninského poloostrova) a v Římské říši (Itálie a provincie Římské říše). Prostřednictvím antických importů je zachycen i vývoj v Čechách a na Moravě ovlivněný kontakty s antickou oblastí.
Mezi předměty dokumentujícími minojské a mykénské období vyniká číše s rostlinnou výzdobou, pocházející ze 2. poloviny 14. století př. n. l., dále kopie zlatých mykénských reliéfních plaket (1550–1500 př. n. l.) a kopie zlatých reliéfních pohárů z Vafia (kolem r. 1450 př. n. l.). Tzv. temné období (12.–8. století př. n. l.) zastupuje kyperská nádobka na parfémy, zdobená soustřednými kruhy. V těchto nádobkách bylo také připravováno opium. Z doby archaického Řecka (8.–6. století př. n. l.) zaujme soška trůnící bohyně držící ptáčka se zbytkem polychromie. Nádoby s bohatou červenou figurální výzdobou pocházejí z období klasického Řecka (499–338 př. n. l.), v helenistickém období se počet barev zvyšuje. Vysokou úroveň uměleckých řemesel u Etrusků dokumentuje bronzové zrcadlo s Paridovým soudem a tenkostěnné poháry s dlouhými uchy (kantharoi). Umění římského císařství je zastoupeno převážně skleněnými nádobkami a lampami různých typů. Z římských importů nalezených na našem území je naprostým unikátem zlomek skleněné foinické nádobky na olej (aryballos) nalezený ve Strakonicích. Důkazem úzkých kontaktů mezi Kvády na jižní Moravě a Římany je soubor z „královského hrobu“ z Mušova. Oblast Uherského Hradiště je zastoupena střešní taškou (taegule) nalezená ve Starém Městě, která nese s kolek XIV. legie.
Předměty dokumentující řemeslnou i uměleckou úroveň antických civilizací jsou vystaveny vedle ukázek antických staveb. V části věnované Řecku stojí sloupořadí, v římské části se na čelní stěně objevuje iluze chrámu Fortuny Virilis z římského Fora Boaria. Život vyšší vrstvy společnosti na přelomu letopočtu přibližuje část římské vily, jejíž stěny jsou vyzdobeny některými z nejznámějších nástěnných maleb, kupříkladu částí scény zasvěcování z pompejské Vily mystérií.
Cílem výstavy je co nejvíce přiblížit veřejnosti krásu a křehkost starověkých předmětů, ale též poukázat na neoddělitelnost vývoje území dnešní České republiky od Evropy.
250 předmětů pro výstavu zapůjčilo 14 muzeí a galerií z celé České republiky.