Slovácké muzeum získalo mimořádnou cenu ICOM v 21. ročníku Národní soutěže muzeí za rok 2022 (26. 5. 2023)

Z Národní soutěže muzeí Gloria musaealis 2002 si Slovácké muzeum v Uherském Hradišti odvezlo nebývalé ocenění – cenu Českého výboru Mezinárodní rady muzeí ICOM. Z rukou předsedkyně Giny Renotière ji převzal ředitel Slováckého muzea Ivo Frolec ve čtvrtek 25. 5. ve Smetanově síni Obecního domu v Praze. Jedinečné ohodnocení získalo muzeum za projekt výstavby Cyrilometodějského centra a revitalizace národních kulturních památek Velké Moravy.

„Získat v silné konkurenci šesti vybraných projektů z celkových dvaceti přihlášených tuto cenu je pro celý autorský tým mimořádným potěšením. Tímto projektem se Slováckému muzeu podařilo dosáhnout dalšího významného cíle v šíření povědomí o významu cyrilometodějského odkazu v mezinárodním kontextu. Cesta k dosažení však nebyla lehká – příprava tohoto projektu trvala předlouhých 14 let. Byla to léta prosazování, hledání finančních zdrojů, projektování a třicet měsíců trvající samotné realizace až po zpřístupnění návštěvníkům. A toto všechno by nebylo možné bez zapojení všech mých kolegů z muzea, kteří na tuto cestu se mnou nastoupili,“ říká ředitel Slováckého muzea Ivo Frolec.

Vybudováním centra a jeho spojením s mezinárodní stezkou sv. Cyrila a Metoděje získalo Slovácké muzeum všestranně vybavené archeologické pracoviště a zázemí pro odpovídající výzkum, uchovávání a prezentaci cenného kulturního dědictví. Na třech lokalitách z období Velké Moravy pak vznikly poutavé venkovní expozice. Při jejich navštívení se můžete historie přímo dotknout!

Bližší informace:
Ing. Petra Bubeníková, public relations