Když hmyz nejde spát (17. 5. 2023)

Noční život hmyzu – takové je téma letošní muzejní noci, kterou připravuje Slovácké muzeum ve spolupráci s Knihovnou Bedřicha Beneše Buchlovana, Základní uměleckou školou a Městskými kiny Uherské Hradiště. Muzeum spolu s přilehlým parkem i Galerie Slováckého muzea nabídnou v pátek 26. května nespočet zážitků.

Středobodem letošní akce bude hmyz a vše, co je s jeho životem spojeno – ústředním dějištěm a kulisou akce bude hlavní budova Slováckého muzea a přilehlý park ve Smetanových sadech, kde se uskuteční většina připraveného programu. Tvořivé dílničky a dvě komentované prohlídky proběhnou také v Galerii Slováckého muzea – speciální ke 300 letům budovy galerie i k aktuálním výstavám.

Park i prostranství před budovou muzea se promění v jednu velkou louku plnou roztodivného hmyzu, jehož bzukot uslyšíte i v pozdních nočních hodinách. „Téma letošní muzejní noci jsme vybrali záměrně – krásně nám doplňuje obě výstavy, které mohou návštěvníci u nás vidět. Ta první nese jméno Společenský život hmyzu a přesvědčí vás, že svět malých tvorečků, který nás obklopuje, nemůžeme rozhodně vnímat jako svět nepříjemné a obtěžující havěti, ale v mnohém nám může jít hmyz příkladem. Někteří zástupci této říše mezi sebou vytvářejí dokonalé sociální vazby a vykazují prvky vysoce společenského chování. Třeba takoví švábi patří mezi velmi starostlivé rodiče. Do jejich domovů se můžete podívat přímo ve výstavním sále. Součástí instalace výstavy jsou i tři insektária s živým hmyzem – šváby turkistánskými, pakobylkami rohatými a strašilkami ďábelskými. Výstavou vás v tento ten provede i entomolog Tomáš Hofman. Druhou výstavou, která je s muzejní nocí propojena, je nově otevřená prezentace žáků Základní umělecké školy v Uherském Hradišti nesoucí název Svět hmyzu. Program obohatí tvořivé dílny, herní stanoviště, čtení kolegů z knihovny a vystoupení dětí z dramatického a hudebního oboru Základní umělecké školy. Letošní novinkou je spolupráce i s naším kulturním sousedem, kinem Hvězda – v 21 hodin bude odstartována sezóna letního kina projekcí rodinného dokumentárního film Srdce dubu,“ přibližuje část programu Petra Tománková, hlavní koordinátorka této rodinné akce.

Muzejní tým se postará samozřejmě o vaše chuťové pohárky, protože nabídka zahrne také mimo jiné křupavé červíky WormUP v sedmi různých příchutích od klasických slaných, česnekových až po sladké perníčkové. Tuto nevšední pochutinu si budou moci návštěvníci zakoupit i přímo v muzeu, a to až do poloviny července. Prodejní sortiment doplní produkty ze Včelařství U svatého Vendelína v podobě medu, medoviny, propolisu a dalších medových výrobků. Žízeň uhasíte čepovaným pivem z Jarošovského pivovaru.

Do letošního 19. ročníku Festivalu muzejních nocí se zapojilo rekordních 630 institucí ze 190 měst celé naší země a Slovácké muzeum opět nechybí. V případě nepříznivého počasí se plánované aktivity uskuteční v budově Slováckého muzea a Galerie Slováckého muzea.

Hlavní budova Slováckého muzea, Smetanovy sady 179, Uherské Hradiště, pátek 26. května 2023 od 16.30 do 23.00.

Galerie Slováckého muzea, Otakarova 103, pátek 26. května 2023 od 16.30 do 21.00.

Vstup volný

Bližší informace:
MgA. Petra Tománková, koordinátorka akce
mobil: +420 734 282 498
e-mail: petra.tomankova@slovackemuzeum.cz
www.slovackemuzeum.cz, www.facebook.com/slovackemuzeum

KOMPLETNÍ PROGRAM

SLOVÁCKÉ MUZEUM, Smetanovy sady 179

Vystoupení dětí ze ZUŠ Uherské Hradiště – dramatický, hudební a taneční obor

Tvořivé dílničky a aktivity před muzeem (výroba broučků, šperků, kostýmů, tykadel, venkovní soutěže – prolézání, házení, stavění hnízda, překážkové dráhy…)

18.00 Čtení z knihovny BBB

19.00 Komentovaná prohlídka výstavy Společenský život hmyzu s entomologem Tomášem Hofmanem