Projekt Slováckého muzea získal další dvě významná ocenění

26. května 2023

Projekt výstavby Cyrilometodějského centra a revitalizace národních kulturních památek Velké Moravy si odnesl z řad oborné veřejnosti dvě významná ocenění. Po kladných návštěvnických reakcích jsou tato ocenění dalším uznáním práce muzejního týmu i spolupracujících odborníků z řad velmi specifických oborů.

Cenu Karla Absolona Zlatý mamut si z rukou generálního ředitele Moravského zemského muzea Mgr. Jiřího Mitáčka, Ph.D. převzali 15. května 2023 v pavilonu Anthropos v Brně členové realizačního týmu ve složení PhDr. Ivo Frolec, Jitka Zpěváková, Mgr. Dana Menoušková, Mgr. Tomáš Chrástek a Mgr. Jaroslav Bartík, Ph.D. V následujícím týdnu si z Národní soutěže muzeí Gloria musaealis 2002 muzeum odvezlo další nebývalé ocenění – cenu Českého výboru Mezinárodní rady muzeí ICOM. Z rukou předsedkyně Giny Renotière ji převzal ředitel Slováckého muzea Ivo Frolec ve čtvrtek 25. 5. ve Smetanově síni Obecního domu v Praze. V obou případech byl oceněn především mezinárodní přínos a komplexnost pojetí celého projektu.

Vybudováním centra a jeho spojením s mezinárodní stezkou sv. Cyrila a Metoděje získalo muzeum všestranně vybavené archeologické pracoviště a zázemí pro odpovídající výzkum, uchovávání a prezentaci cenného kulturního dědictví v širším mezinárodním kontextu. Pro návštěvníky Památníku Velké Moravy – Cyrilometodějského centra jsou od 1. září roku 2022 připraveny tři zážitkové a interaktivní expozice, které je provedou obdobní Velké Moravy, příběhem Konstantina a Metoděje a poslední z expozic je skrze haptickou stezku zavede až do období pravěku. Na třech lokalitách z období Velké Moravy pak vznikly poutavé venkovní expozice.