Představení knihy Galerie velehradské cisterciácké krajiny za účasti autorů

12. 1. 2023 • 17.00

Slovácké muzeum v Uherském Hradišti ve spolupráci se spolkem Matice velehradská zvou na prezentaci knihy Petra Hudce a Aleše Létala Galerie velehradské cisterciácké krajiny. Publikace přináší nový pohled na odkaz cisterciáckých mnichů, kteří působili v regionu jihovýchodní Moravy v letech 1205–1784. Věnuje se totiž nejen klášternímu areálu, nýbrž především krajině, kterou mniši dokázali během svého takřka šestisetletého působení zušlechtit.

Prezentace knihy je záměrně situována do prostor Památníku Velké Moravy – Cyrilometodějského centra, protože zřejmě právě kostel sv. Jana Křtitele na Valách z 9. století se společně s dalšími objekty zjištěnými v lokalitě Na Dvorku stal klášterním provizoriem, než si mniši zbudovali definitivní klášter na Velehradě. Setkání nad knihou je tedy příležitostí nejen k jejímu představení, nýbrž také hovoru o historii Starého Města – Veligradu, který byl po více než tři století výrobním a obchodním centrem velehradského kláštera.

Součástí prezentace je degustace vín z cisterciáckých vinic.

Vstup volný.

Informace

V rámci akce mohou být pořizovány obrazové a zvukové záznamy za účelem prezentace Slováckého muzea v Uherském Hradišti, příspěvkové organizace. Neneseme odpovědnost za záznamy pořízené a zveřejněné jinými subjekty.