Akce

Přednáška Společenský život hmyzu

20. 4. 2023 • 17.00
Přednáškové centrum
Štefánikova 1285
Uherské Hradiště

Když se řekne společenský život, většina z nás si pravděpodobně představí divadlo, plesy, večírky. Přemýšlet v této souvislosti o něčem tak titěrném, jako je hmyz, nebudeme-li počítat moly v šatníku s večerní toaletou, napadne asi málokoho. A při tom právě u hmyzu můžeme pozorovat celou škálu sociálního chování, od primitivních forem až po vytváření vysoce organizovaných a strukturovaných společenství. Ať už se jedná o partnerské vztahy, rodičovskou péči nebo spolupráci při budování hnízda a shánění potravy, v ničem si hmyz nezadá s ostatními skupinami živočichů. Ba naopak, v mnohém je předčí. Dozvíte se zajímavosti o rozmnožování, péči o potomstvo, vnitrodruhovou i mezidruhovou komunikaci, a stranou nezůstane ani význam společenského hmyzu jako zdroje inspirace pro umění, vědu či techniku. Věděli jste, co dělají zamilované mouchy, proč samečci termitů žárlí, kolik toho musí zvládnout švábí maminka, jaké metody používají mravenčí paní učitelky, na co mají mšice vojáky nebo jak se žije hmyzím gayům? I na to naleznete na přednášce odpověď.

Průvodkyní na cestě do úžasného světa těchto podivuhodných tvorů, světa plného nečekaných dramat, ale i dojemných příběhů, bude zooložka RNDr. Klára Bezděčková, Ph.D. z Muzea Vysočiny Jihlavy. Ta je rovněž spoluautorkou stejnojmenné výstavy.

Vstup volný.

Přednáška je realizována ve spolupráci Muzejního spolku a Slováckého muzea v Uherském Hradišti.

Informace

V rámci akce mohou být pořizovány obrazové a zvukové záznamy za účelem prezentace Slováckého muzea v Uherském Hradišti, příspěvkové organizace. Neneseme odpovědnost za záznamy pořízené a zveřejněné jinými subjekty.