Mezinárodní odborná konference Tradice malovaných domů střední a východní Evropy

14. června 2023

Ve dnech 9.–11. června 2023 se v polském Zalipie nedaleko Tarnowa konala mezinárodní odborná konference na téma Tradice malovaných domů střední a východní Evropy. Té se zúčastnil také etnograf Slováckého muzea Mgr. Jan Káčer.

Konference proběhla v rámci 60. ročníku soutěže Malowana Chata. Zúčastnili se jí zástupci Polska, Ukrajiny, Maďarsko zastoupilo Viski Károly Múzeum Kalocsa, Slovensko reprezentovalo Považské múzeum a Českou republiku Slovácké muzeum v Uherském Hradišti. Velké poděkování si zaslouží Adam Bartosz z Muzea Okręgowe w Tarnowie, který inicioval toto setkání a mohl se jej zúčastnit také náš kolega.

V průběhu dvou dnů hodnotila tato mezinárodní porota několik desítek domů zdobených tradiční výmalbou, ale navštívila i etnografické expozice a historické centrum Tarnowa.