Komentovaná prohlídka výstavy Kriticky ohrožené jevy našich nářečí s přednáškou

12. 4. 2023 • 17.00
Hlavní budova Slováckého muzea
Smetanovy sady 179

Výstavou Kriticky ohrožené jevy našich nářečí / výstava s mapami bude provázet Mgr. Marta Šimečková, Ph.D., z Ústavu pro jazyk český Akademie věd České republiky.

Setkání bude doplněno přednáškou na téma Padesát odstínů nářečí aneb barvy v lidové frazeologii.

Nářečí českého jazyka disponují řadou specifických pojmenování pro barvy a jejich odstíny. V minulosti byly zachyceny názvy, které byste ve spisovném jazyce hledali marně, např. barva bramborová, housátková, lilliální, perníková nebo žemlová. Existují také zvláštní slovotvorné formace utvořené od běžných názvů barev, třeba barva bělušičká a bilunká, černastá a černistá nebo modrastá a modřučká. Tyto nářeční výrazy vstupují do frazémů, které jsou součástí lidové slovesnosti, mnohé z nich ale už upadají v zapomnění. V přednášce budou představeny ty nejzajímavější, přičemž se mj. dozvíte, proč se říká, že je někdo černý jako ašant, červený jako himilata nebo zelený jako filek.

Vstupné dle platného ceníku.

Informace

V rámci akce mohou být pořizovány obrazové a zvukové záznamy za účelem prezentace Slováckého muzea v Uherském Hradišti, příspěvkové organizace. Neneseme odpovědnost za záznamy pořízené a zveřejněné jinými subjekty.