Komentovaná prohlídka výstavy Kriticky ohrožené jevy našich nářečí s přednáškou

1. 3. 2023 • 17.00
Hlavní budova Slováckého muzea
Smetanovy sady 179

Výstavou Kriticky ohrožené jevy našich nářečí / výstava s mapami bude provázet Mgr. Tereza Kopecká, z Ústavu pro jazyk český Akademie věd České republiky.

Setkání bude doplněno přednáškou na téma Krvácení slovy nářečních mluvčích.

Zdravotní obtíže spojené s krví vytékající z těla označovali lidé v různých koutech naší země pestrou škálou pojmenování. Například v západních Čechách tekla krev hrkolíkem, na východní Moravě cicúrem, v severovýchodních Čechách krev hrejkala a ve Slezsku gychala. Postrachem našich předků byla však zejména krev, která byla doprovodným projevem kašle, proto o plicním krvácení hojně mluvili a popisovali jej pomocí různých slov. Tyto příznačnosti dochovaných nářečních výpovědí týkajících se krvácení budou hlavním předmětem přednášky, ale dozvíte se též, že se z těchto výrazů stala pojmenování pro další reálie, například pro silný déšť, rampouch nebo zurčící potůček.

Vstupné dle platného ceníku.

Informace

V rámci akce mohou být pořizovány obrazové a zvukové záznamy za účelem prezentace Slováckého muzea v Uherském Hradišti, příspěvkové organizace. Neneseme odpovědnost za záznamy pořízené a zveřejněné jinými subjekty.