- Pro rodiny a děti z Ukrajiny
- Rozvojové projekty
- Ediční činnost
- Konference o věznici
- Věda a výzkum
- Cena Vladimíra Boučka
- Mistr tradiční rukodělné výroby Zlínského kraje
- Nositelé tradice lidových řemesel ze Zlínského kraje
- Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury Zlínského kraje
- Digitální mapa tradiční kultury
- Sbírka kraslic Antonína Václavíka
- Výšivka na výřez z Uherskohradišťska
- Názvosloví etnografických sbírek
- Muzejní spolek
- Společnost přátel slivovice České republiky
- Cyrilometodějské výročí
Božena Vráželová
* 1945, Nový Hrozenkov
Drobné zvykoslovné předměty – štípaná dřevěná holubička
Nový Hrozenkov
Božena Vráželová vystudovala Střední zemědělskotechnickou školu v Rožnově pod Radhoštěm, v zemědělství však nepracovala dlouho. Již od roku 1965 se věnuje řezbářství, ke kterému ji přivedl její otec, Josef Michalčák, Mistr uměleckého řezbářství (titul obdržel v roce 1973). Ten ji naučil kromě štípaných holubiček i výrobu dalších figurek ze dřeva. Zpočátku zhotovovala pro družstvo Lipta v Liptále dřevěná zvířátka a domečky, později ji zapojil do spolupráce na výrobě čelních stěn kukačkových hodin pro družstvo Zlatník v Opavě.
Oba spolupracovali s prof. Karlem Langrem. Podle jeho návrhů dřevěných valašských figurek vyráběli především pávy a kohouty. Pan Michalčák se dále věnoval řezbářským pracím a holubička se stala doménou paní Vráželové. Dodávala je Valašskému muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm a v minulosti také Ústředí lidové umělecké výroby v Uherském Hradišti. V roce 1981 získala cenu za nejlepší výrobek lidové umělecké výroby ve své kategorii a titul Pracovník lidové umělecké výroby. Od roku 1999 zhotovuje také holubičky z jednoho kusu dřeva.
Božena Vráželová předává své umění a zkušenosti ve výrobě štípaných holubiček svým dcerám, spolupracuje i v současné době s Valašským muzeem v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, kde předvádí své umění také široké veřejnosti. Od poloviny osmdesátých let 20. století je pravidelnou lektorkou specializovaných interaktivních vánočních programů ve Slováckém muzeu v Uherském Hradišti, při nichž svou práci nejen předvádí, ale také názorně vyučuje. Výrobu holubiček prezentuje převážně ve Valašském muzeu v přírodě, ve Slováckém muzeu v Uherském Hradišti, ale také na lokálních akcích Informačních center obcí, které se zaměřují na prezentaci tradiční lidové výroby.