- Pro rodiny a děti z Ukrajiny
- Rozvojové projekty
- Ediční činnost
- Konference o věznici
- Věda a výzkum
- Cena Vladimíra Boučka
- Mistr tradiční rukodělné výroby Zlínského kraje
- Nositelé tradice lidových řemesel ze Zlínského kraje
- Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury Zlínského kraje
- Digitální mapa tradiční kultury
- Sbírka kraslic Antonína Václavíka
- Výšivka na výřez z Uherskohradišťska
- Názvosloví etnografických sbírek
- Muzejní spolek
- Společnost přátel slivovice České republiky
- Cyrilometodějské výročí
Zdeněk Matyáš
* 1952, Valašské Klobouky
Dřevo, řezbářství
Valašské Klobouky
Zdeněk Matyáš byl jedním z prvních žáků akademického malíře Aloise Baránka v Lidové škole umění ve Valašských Kloboukách. Když mu nebylo umožněno studovat střední výtvarnou školu, našel znovu pozitivní vztah k výtvarnému umění až na vojně, kde se začal více věnovat kresbě. Od roku 1974 se zaměřuje na figurální plastiku, reliéfy a specializuje se na drobné plastiky s lidovým námětem.
V roce 1990 si vybral řezbářské umění jako svobodné povolání. Od roku 2005 spolupracuje jako mistr odborného výcviku se Střední odbornou školou Luhačovice. Ve svém ateliéru vychovává mladé řezbáře, které po odborné stránce připravuje k maturitě.
Pracuje s lipovým, švestkovým, ořechovým a dubovým dřevem. V plastikách, které jsou v životní velikosti, převládá humor a lidová satira. Reliéfy a basreliéfy jsou inspirovány přírodou a ženou, vyniká v nich ladnost tvarů a krása dřeva. V poslední době využívá kombinace materiálů dřeva, železa a kamene. K jeho větším dílům z poslední doby patří Strom života, který byl vyřezán na návsi v Liptálu a Svatá rodina vyřezaná pro mechanický betlém v Horní Lidči. Vytvořil i reliéf, který byl věnován prezidentu Václavu Klausovi při jeho návštěvě Valašských Klobouk.
Zpracování dřeva formou podomácké výroby má v hornatém terénu jižního Valašska a přilehlého území Karpat starou tradici. V chudších rodinách byla tato činnost často jediným zdrojem obživy a nevelký výdělek, získaný jejich prodejem, pomáhal vylepšovat hospodaření na chudých a kamenitých polích. Zdeněk Matyáš pracuje především s lipovým dřevem, pro své výrobky však používá i dřevo dubové, ořechové, topolové a olšové. Pracuje se dřevem vyzrálým a dobře proschlým.
Autor si pro své výrobky si nejdříve nakreslí drobné návrhy, dle kterých dřevo opracovává. Dřevo ořeže velkými dláty a tvary následně dopracovává dlátky menšími. Drobné lidové figurky zpracovává nožíky a jemnými dláty. Některé hotové výrobky moří a poté napouští směsí včelího vosku a terpentýnu. Menší předměty nechává v barvě opracovaného dřeva. Výrobu drobných plastik prezentuje na veřejnosti na řezbářských sympoziích a jarmarcích lidové tvorby.
Od roku 2005 spolupracuje jako mistr odborného praxe se Střední odbornou školou Luhačovice. Ve svém ateliéru vychovává mladé řezbáře, které po odborné stránce připravuje k maturitě. Celkem připravil pět studentů k maturitní zkoušce a v současné době ho navštěvují dva studenti Střední odborné školy Luhačovice.
Angažuje se jako organizátor Valašského kumštování, které ve Valašských Kloboukách založil. Je spolupořadatelem Valašského mikulášského jarmarku v tomtéž městě.
Na obou akcích se aktivně podílí i tím, že předvádí práci se dřevem v tradičním valašském kroji. Výrobu drobných plastik prezentuje také při řezbářských sympoziích a jarmarcích a trzích lidové tvorby.
Pravidelně se účastní těchto akcí lidového řemesla:
- Velikonoční jarmark – Valašské Klobouky
- Velikonoční jarmark – Nový Jičín
- Hejův nožík – Valašské muzeum v přírodě, Rožnov pod Radhoštěm
- Setkání řezbářů – Karlovské muzeum, Velké Karlovice
- Ovčí slavnost – Prlov
Se Zdeňkem Matyášem se můžeme setkat při nejrůznějších lidových slavnostech, trzích a řezbářských sympoziích po celé České republice.