výstavy a akce

Příběh malovaný na skle – ZRUŠENO

výstava

Termín

  • 8. 10. 2020 – 7. 2. 2021

Vstupné

dle platného ceníku

Místo konání

Hlavní budova Slováckého muzea
Smetanovy sady 179
686 01 Uherské Hradiště

Kontakt

telefon: 572 556 556

Záměrem výstavy je ukázat obrázek na skle nejen jako předmět muzejní sbírky rozdílné výtvarné úrovně, řemeslného zpracování a historické hodnoty. Osnovou výstavy bude obrázek na skle jako předmět vyrobený konkrétním člověkem v malířské dílně, který jej prostřednictvím překupníků prodává na jarmarcích o poutích na významných poutních místech. Odtud se obrázek dostane do stavení, kde je součástí tzv. svatého koutu jako předmět lidové zbožnosti, každodenní úcty a žádosti o ochranu a pomoc konkrétního světce. Poslední fáze „života“ obrázku na skle nastává, když se dostane do sbírky muzea, kde je dokladem života a zbožnosti venkovského člověka, výtvarného citu jeho tvůrce a předmětem zájmu odborníků, včetně nutného zásahu konzervátorů a restaurátorů.

Na jednom předmětu tak může návštěvník vidět, jak se měnila v čase úloha obrázku na skle od výrobku, přes zboží určené k prodeji, dárek z pouti, objekt lidové zbožnosti až po muzejní exponát.

Kontakt

Slovácké muzeum v Uherském Hradišti,
příspěvková organizace
Smetanovy sady 179
Uherské Hradiště 686 01
Telefon: 572 556 556, 572 551 370
E-mail: info@slovackemuzeum.cz
Podrobné kontakty

Zřizovatel

www.kr-zlinsky.cz

Partneři

slovacky.denik.czwww.idobryden.czitvs24.czcasradio.czwww.slovacko.czwww.csaduh.czwww.do-muzea.cz www.carte.cz www.sphere.cz www.kudyznudy.cz www.cyril-methodius.eu www.mesto-uh.cz www.seniorpasy.cz www.moravia.tips
Facebook YouTube Odběr novinek RSS akce RSS dokumenty eBadatelna Zlínského kraje